IntroIntro

Dokładnie 42 lata temu, 1 kwietnia 1976 roku, Steve Jobs, Steve Wozniak i Ronald Wayne założyli Apple Computer. Sto lat Apple! 🎉

Tygodnie plotek, przypuszczeń, analiz. Godzinna prezentacja i wszystkie karty odkryte. Jak zwykle nie każda pogłoska się potwierdziła, na pewno cieszy obniżka cen. iPad 32 GB z poprzednich 1800 zł kosztuje teraz 1600 zł. Z kolei iPad 128 GB zjechał z 2300 zł na 2000 zł. Ceny MacBooka Air za to nie drgnęły. Nie wykluczone, że w tym roku zobaczymy odświeżoną wersję tego modelu, ale jeśli chodzi o sektor edukacji Apple stawia na iPady. iPady które dla szkół będą tańsze o 30$. Nie udało mi się wyszukać ceny w złotówkach dla polskich szkół. Nie jest to bowiem ta sama cena, którą zapłacą osoby indywidualne ze zniżką studencką.
Odświeżony iPad obsługuje Apple Pencil, zawiera też mocniejszy procesor A10. Dostępne są też nowe paski do zegarka oraz etui dla iPhone’a i iPada. W sprzedaży pojawiło się też coś, co do tej pory zarezerwowane było dla posiadaczy iMaca Pro: klawiatura i trackpad w kolorach gwiezdnej szarości!
Tam gdzie Apple, tam gdzie ich sprzęt, tam również ich oprogramowanie.
W nadchodzącej aktualizacji Pages i Keynote zyskają wsparcie dla Apple Pencil. Na Maca trafi z kolei Classroom, aplikacja do tej pory dostępna na iOS. Pojawi się też narzędzie dla nauczycieli Schoolwork z którym, poprzez ClassKit, deweloperzy będą mogli zintegrować swoje aplikacje. Dostęp do ClassKit póki co jest ograniczony i będzie wymagał konta w Apple School Manager.
Nauczyciele i uczniowie będą mieli też więcej przestrzeni w iCloud. Darmowe 5GB zostanie rozszerzone do 200 GB, aczkolwiek tylko dla tych osób których Apple ID jest powiązane ze szkołą.
Oficjalne wideo z konferencji dostępne jest pod tym adresem. Po co jednak spędzać na oglądaniu 67 minut, skoro MacRumors streściło wszystko do trzech?
Poniżej kolejna garść newsów! 🖖

Łukasz Pikor

General

Aktualizacje iOS, macOS, watchOS

O tym co nowego w każdym z systemów wiemy z wersji beta i licznych wiadomości które ukazywały się przed premierą. Jeśli jednak chcecie odświeżyć wiedzę na temat nowych funkcjonalności lub sprawdzić jak działają w praktyce, przydadzą Wam się poniższe linki.

iOS 11.3 z ARKit 1.5, kondycją baterii, nowymi Animoji i informowaniem specjalnym ikoną kiedy system używa prywatnych informacji.
macOS 10.13.4 z ogólnymi, raczej mało ekscytującymi poprawkami. Chyba, że ze zniecierpliwieniem czekaliście na wsparcie dla zewnętrznych GPU.
watchOS 4.3 z obsługą HomePoda i zaktualizowaną o wyświetlanie aktywności tarczą Siri. Zegarek zyskał też tryb szafki nocnej° w trybie portretowym, co będzie cenne dla osób korzystających z specjalnych stojaków.

° Specyficzne tłumaczenie, ale właśnie w ten sposób Apple określa tryb night stand.
iPhone & iPad…and oranges

Outro