IntroIntro

To absolutnie nie był błąd serwera czy Waszej skrzynki pocztowej - Wiadomości z Cupertino nie ukazały się w poprzednim tygodniu. Dziękuję za wszystkie głosy wsparcia! Teraz czas na wydanie 43!

Łukasz Pikor

General


Nowe urządzenia w rękach iFixit

iFixit oczywiście nie zawiódł i rozebrał na części pierwsze iPhone’y XS i XS Max oraz najnowszy model zegarka. Nie sądziłem, że Taptic Engine zajmuje aż tyle miejsca!

Mac

Mojave

Od poniedziałku dostępny jest Mojave w związku z czym przeżywamy drugą falę recenzji tego systemu operacyjnego. Benjamin Mayo w głównie krytycznym tonie pisze o nowych, marcepanowych, apkach. Marcepanowych, czyli apkach Dom, Dyktafon, Giełda i niedostępna w Polsce News, przeniesionych z iOSa na macOSa przy pomocy technologii Marzipan.

Marzipan apps are ugly ducklings. As soon as you use them, you can just know these are not at one with the system. You detect that there’s a translation layer of some kind at work here, just like when you use Slack on the Mac you instinctively feel that it’s a web app in a thin wrapper. The underlying implementation is exposed to the user with a bevy of performance sluggishness, UI quirks and non-standard behaviours. That’s bad.

W przeciwieństwie do Mayo, nie postawiłem jeszcze krzyżyka na tych aplikacjach, ale zgodzę się z argumentem o przycinaniu się tychże.

Jeśli chodzi o recenzje całego systemu, najbardziej spodobał mi się tekst Jima Dalrymple. W krótkim poście opisał najważniejsze zmiany w systemie. Oprócz ciemnego motywu i wspomnianych wyżej apek przeniesionych z iOSa, dowiedziałem się od niego o sposobie na szybkie przeglądanie stosów.

Stacks organizes all of those files into groups. This makes your desktop clean, but you can still find all of your files if you need them. You can scrub through the files by placing the mouse over a Stack and then use two fingers to move left or right. When you find the file you want, just double-click to open. You can also click on a Stack, and it will expand showing you all of the files it contains.

Na koniec Dalrymple przypomina o usprawnieniach w ochronie prywatności, czyli:

  • o wyłączonych przyciskach share sieci społecznościowych na stronach internetowych,
  • o zabezpieczaniu nas przez Mojave przed śledzeniem przez strony internetowe.

Nie wspomina za to o innej interesującej funkcji. Mojave znacznie ogranicza aplikacjom dostęp do naszych prywatnych danych. Jeśli apka będzie chciała odczytać nasze zdjęcia, skorzystać z aparatu czy mikrofonu, musi zapytać nas o pozwolenie. Pełna lista chronionych elementów dostępna jest w Preferencjach systemowych ➔ Ochrona i prywatność ➔ zakładka Prywatność. To właśnie w tym miejscu możecie włączyć ograniczenie śledzenia reklam. Ciekawe, że ta opcja nie jest domyślnie zaznaczona.

PS
Spragnionych bardziej rozbudowanej recenzji odsyłam do MacStories.

iPhone & iPad

O aparatach nowych XS-ów

Zdecydowana większość newsów o nowych iPhone’ach dotyczyła zdjęć jakie możemy zrobić za ich pomocą. Nie bez przyczyny, w końcu iPhone to najpopularniejszy aparat. I tak Austin Mann, znany od 10 lat z fotografii iPhone’owej, wziął XSa do Zanzibaru. Jego recenzja zaczyna się mocno:

iPhone XS captures what your eyes see.
I’ve never worked with a camera that can balance light like this—not even close.

Odważne stwierdzenie. Wielokrotnie zdarzało mi się widzieć piękny zachód słońca, który ściągnięty przez iPhone’a nie wyglądał już tak imponująco. Choć w tym wypadku nie należy wykluczać moich niedostatecznych umiejętności.
W sekcji Perks & perils of computational photography Mann ciekawie dyskutuje na temat kreatywności i wpływie technologii na nią. Zachęcam do przeczytania!

Oczywiście Mann nie był jedynym który testował nowy sprzęt. 9to5Mac sprawdził jak działa kontrola głębi w praktyce, zarówno w iOS 12 jak i w becie iOS 12.1, który umożliwi taką modyfikację przed zrobieniem zdjęcia. Z kolei były fotograf Białego Domu strzelił kilka fot dla Daily Mail.

Dla osób które wciąż czują niedosyt informacji na temat aparatów XSów, polecam tekst Johna Grubera.


Apple Watch…and oranges

Outro