IntroIntro

Rosyjski robot okazuje się być mężczyzną w kostiumie, 123456 i password to wciąż najpopularniejsze (i najgorsze) hasła, Dave Mark linkuje do historii Apple opowiedzianej w formie mangi, a trzy reklamy Apple trafiają na listę 25 najlepszych reklam 2018 roku. Zapraszam do wydania 54!

Łukasz Pikor

GeneralApple Music

Apple nie udostępnia oficjalnego odtwarzacza do Apple Music w formie strony internetowej. Używając MusicKit, narzędzia dla deweloperów pozwalającego na integrację z usługą, Naveed Golafshani zbudował przeglądarkowy odtwarzacz.
Tymczasem Apple postanowiło wyłączyć Connect. Funkcję w aplikacji Muzyka, która miała zbliżyć słuchaczy do muzyków. Najwidoczniej zbytnio jej to nie wychodziło.


iPhone & iPad


Google na iPhone

Apki Google zostały w tym tygodniu wzbogacone o ciekawe funkcje. Maps dostaje zakładkę Dla Ciebie, która wyświetla spersonalizowane rekomendacje miejsc wartych odwiedzenia. Biorąc pod uwagę ile Google o nas wie, na pewno będą to trafne podpowiedzi.
Od niedawna Maps potrafią też wskazać drogę do najbliższej elektrycznej hulajnogi Lime. Lime powoli rozkręca się w polskich miastach.
Oprócz Maps aktualizację otrzymała też wyszukiwarka do której trafiło Google Lens. Choć w tym wypadku nie mam pewności czy ta funkcja jest dostępna dla polskich użytkowników, nie mogę znaleźć jej w aplikacji. Być może Lens wdrażane jest stopniowo.


Apple Watch

Wykrywanie upadku i szybsze pomiary serca

Tydzień temu portale podawały historię użytkownika Reddita, którego zegarek poinformował o możliwych problemach z sercem. Zegarek miał rację, Ed Dentel odwiedził lekarza, a teraz opowiada swoją historię w amerykańskiej telewizji. W swoich zbiorach znalazłem jeszcze jedną pozytywną historię związaną z monitorowaniem zdrowia przez Apple Watch. Pod koniec października 9to5Mac opisał jak pewnemu Szwedowi zegarek ułatwił kontakt ze służbami ratowniczymi po wykryciu upadku:

It felt like someone pushed a knife into my back, says Gustavo.
He fell to the floor. The pain was so strong that everything went black. He could not move. Then the watch chimed and asked “Do you want to call 112?”. “My Apple Watch had sensed the fall and wondered if it should make an emergency call,” said Gustavo.

I jeszcze o mierzeniu serca. Co prawda aplikacja EKG nie jest dostępna dla użytkowników spoza Stanów Zjednoczonych, ale jak zauważa Zac Hall przyłożenie palca do korony zegarka zwiększa dokładność pomiarów dokonywanych przez apkę Tętno.

According to Apple, putting your finger on the Digital Crown to capture a heart rate reading also measures faster and with more accuracy as it updates every second versus every five seconds while the measurement is active.

Outro